بهترین اسباب بازی برای دختر ۵ ساله

بهترین اسباب بازی برای دختر 5 ساله

آیا برای شما هم پیش آمده که قصد خرید بهترین اسباب بازی برای دختر ۵ ساله را داشته باشید، ولی هنگام مراجعه به مغازه اسباب بازی فروشی، با دیدن تنوع و فراوانی اسباب بازی‌ها گیج شده باشید؟ شاید انتخاب اسباب بازی برای دختر ۵ ساله در نگاه اول آسان باشد، اما در حقیقت، اسباب بازی‌ها بر اساس نوع و کارکردشان تنوع بسیار زیادی دارند که برای همه طیف‌های سنی مناسب نیستند. بنابراین بهتر هست که قبل از خرید، در مورد اسباب بازی مناسب دختر ۵ ساله تحقیق کنید تا بتوانید اسباب بازی مناسب، جذاب و کاربردی پیدا کنید تا کودک علاوه بر سرگرم شدن بتواند، مهارت‌های جدیدی را با بازی کردن یاد بگیرد.

کودکان در ۵ سالگی می‌توانند کارهایی را انجام دهند که قبلا ً به دلیل وجود محدودیت‌های جسمی و ذهنی قادر به انجام آن‌ها نبودند. زمانی که کودکان از سن ۴ سالگی وارد ۵ سالگی می‌شوند، تمرکز بیشتری بر حرکات خود دارند که این تمرکز به آن‌ها کمک می‌کند فعالیت‌های فیزیکی پیچیده‌تر و حرکات ظریف‌تری را انجام دهند. به عنوان مثال کودک در این سن می‌تواند بدون این‌که به خودش آسیب بزند، از قیچی برای چیدن کاغذ استفاده کند.

نقاط عطف رشد در دختران پنج ساله

بسیاری از نقاط عطف رشد کودکان در سال‌های پیش دبستانی اتفاق می‌افتد. کودکان ۵ ساله بیشتر از این‌که شبیه یک کودک نوپا باشند، بیشتر به بچه های بزرگ شباهت دارند. کودک در این سن فکر می‌کند می‌تواند کارهایی مثل کارهای بچه های بزرگ‌تر را انجام دهد، اما در عمل این‌طور نیست. همچنین کودکان از این سن اجتماعی می‌شوند، برای همین کودک ۵ ساله عاشق بازی‌های گروهی است و این بازی‌ها به رشد مهارت‌های اجتماعی کودک کمک می‌کند. کودکان در این سن کنجکاوتر و از نظر ذهنی فعال‌تر هستند. دختر ۵ ساله شما اکنون در مرحله‌ای است که در مورد حقایق جدید کنجکاوی میکند. او همچنین مصمم است تا همه کارها را درست انجام دهد و بیشتر به چیزهای اطراف خود مانند خانه ، اسباب بازی ها، کلاس و … اهمیت می‌دهد. در ادامه برخی از نقاط عطف مهم برای کودکان ۵ ساله آورده شده است.

نقاط عطف فیزیکی

کودکان ۵ ساله کنترل بیشتری بر بدن خود دارند. آن‌ها به احتمال زیاد می‌توانند حداقل ۱۰ ثانیه روی یک پا تعادل برقرار کنند، بپرند و با چنگال، قاشق و احتمالاً چاقو غذا بخورند.
کودکان در این سن از نظر جسمی بسیار کنجکاو هستند. آن‌ها از همه جا بالا می روند، می‌پرند، آویزان می‌شوند و به همه جا سرک می‌کشند و هنوز درک درستی از خطر ندارند.

نقاط عاطفی احساسی

غالباً، کودکان در این سن عاشق آواز خواندن، بازی و رقص در مقابل دوستان نزدیک و خانواده هستند. در این سن به دنبال استقلال هستند، برای همین شما این جمله را از آن‌ها زیاد می‌شنوید: “خودم می‌توانم این کار را انجام دهم!”

نقاط عطف اجتماعی

بچه‌ها در این سن به دنبال داشتن یک دوست هستند، می‌خواهند دوستانشان را راضی کنند و بیشتر شبیه آن‌ها شوند.کودکان ۵ ساله تمایل به پیروی از قانون را دارند. همچنین دوست دارند کارهایی را که می‌توانند انجام دهند به دیگران نشان دهند.

نقاط عطف شناختی

کودکان پیش دبستانی در این سن شمارش را یاد می‌گیرند، بیشتر آن‌ها می‌توانند تا ده عدد را بشمارند. همچنین می‌توانند تصویر فردی را با حداقل پنج قسمت از بدن (یعنی چشم، گوش، مو، سر، بدن، دست ها، پاها و …) بکشند. مغز آن‌ها در حال ایجاد ارتباط با اشکال، حروف و اعداد است. آن‌ها موارد استفاده روزمره مانند پول، کارت اعتباری، غذا و لوازم بهداشتی را درک می‌کنند.

معرفی اسباب بازی مناسب دختر ۵ ساله

دختران ۵ ساله طیف علایق متنوعی دارند، برخی دختران بازی با عروسک و لوازم آشپزخانه و گروهی دیگر عاشق بازی با ماشین، لگو و بازی‌های فکری هستند. برخی دیگر از دختران ۵ ساله به هر دوی این اسباب بازی‌ها علاقمندند. برای همین در این مطلب ، تلاش کردیم در معرفی اسباب بازی برای دختر ۵ ساله، به سلایق و علایق کودک توجه داشته باشیم تا بتوانیم بهترین اسباب بازی برای دختر ۵ ساله را معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با ۱۶ تا از بهترین اسباب بازی مناسب دختر۵ ساله آشنا شوید.

۱- لوازم نقاشی

کارهای کلاسیک مانند رنگ آمیزی و نقاشی هرگز از مد نمی‌افتد. نقاشی لذت بی پایانی برای هر دختر۵ ساله‌ای فراهم می‌کند. آن‌چه کودک به آن احتیاج دارد مقداری رنگ است تا بتواند تخیل خود را زنده کند.
بهترین قسمت داستان این است که با کمک ابزارهای نقاشی، کودک می‌تواند هر چیزی را که تصور می‌کند خلق کند. نقاشی برای سرگرم و مشغول نگه داشتن کودک شما در هر جایی مانند خانه مادربزرگ و فامیل، مطب، داخل ماشین و رستوران ها بسیار مناسب است.

ست ابزار نقاشی، بهترین اسباب بازی برای دختر 5 ساله

برای تهیه لوازم نقاشی روی لینک زیر کلیک کنید.

۲- لگو

یکی از جذاب‌ترین اسباب بازی‌هایی که کودک می‌تواند بدون این‌که از آن خسته شود، ساعت‌ها با آن سرگرم شود لگو است. با تلاشی که کودک ۵ ساله برای ساختن اشیا مختلف می‌کند، قدرت تمرکز و حل مساله و خلاقیتش پیشرفت می کند.

لگو ساختنی رد تویز کد 776، بهترین اسباب بازی برای دختر 5 ساله

برای تهیه لگو روی لینک زیر کلیک کنید.

۳- چادر بازی

چادر بازی یکی از بهترین خریدهایی هست که می‌توانید برای دختر ۵ ساله انجام دهید. سرهم کردن این چادر راحت هست و از مواد سبک و بادوامی ساخته می‌شوند و به کودک کمک می‌کند تا محل بازی خصوصی خود را داشته باشد.

چادر بازی، بهترین اسباب بازی برای دختر 5 ساله

برای تهیه چادر بازی روی لینک زیر کلیک کنید.

۴- اسباب بازی لوازم خانگی

کودک در سن ۵ سالگی با کمک تقلید و تظاهر مهارت‌های زیادی یاد می‌گیرد. به عنوان مثال با کمک لوازم خانگی و تقلید از والدینش، برای ایفای نقش در بزرگسالی آماده می‌شود. همچنین این گونه اسباب بازی‌ها مهارت‌های حرکتی کودک را برای کار با دستان و انگشتانش تقویت می‌کنند.

ست اسباب بازی لوازم خانگی، اسباب بازی دختر 5 ساله

برای تهیه اسباب بازی لوازم خانگی روی لینک زیر کلیک کنید.

۵- چرخ خیاطی اسباب بازی

این اسباب بازی برای آشنا ساختن کودک با خیاطی و یادگیری مهارت استفاده از نخ و سوزن است و باعث رشد استعداد و خلاقیت کودک در زمینه هنر و صنایع دستی می‌شود. همچنین به افزایش تمرکز و مهارت کار با دست کودک کمک فراوانی می‌کند.
در نظر داشته باشید ممکن است کار با این نوع از اسباب بازی نیازمند همکاری و نظارت والدین باشد.

چرخ خیاطی اسباب بازی برای دختر 5 ساله

برای تهیه چرخ خیاطی اسباب بازی روی لینک زیر کلیک کنید.

۶- اسباب بازی مشاغل

ماشین تحریر، کامپیوتر، لوازم پزشکی، ابزار آلات و … علاوه بر این‌که ابزارهای مناسبی برای بازی گروهی کودک با همسالانش هستند، به آشنا شدن او با مشاغل مختلف کمک میکنند.

اسباب بازی مشاغل مانند دندان پزشکی اسباب بازی مناسب دختر 5 ساله

برای تهیه اسباب بازی مشاغل روی لینک زیر کلیک کنید.

۷- اسباب بازی جواهر سازی

این نوع اسباب بازی‌ها به دختر ۵ ساله کمک می‌کند جواهرات زیبایی بسازد. معمولا برخی از این نوع اسباب بازی‌ها یک کتاب آموزشی با خود دارند که به کودک کمک می‌کنند طرز استفاده از آن را یاد بگیرد. دختر شما می‌تواند با کمک این اسباب بازی، آویزها و جواهرات پلاستیکی قشنگی درست کند. این نوع اسباب بازی‌ها روشی جالب برای بهبود مهارت‌های حرکتی و افزایش خلاقیت و قوه‌ی هنری کودک هستند.

اسباب بازی جواهر سازی اسباب بازی دختر 5 ساله

برای تهیه اسباب بازی جواهر سازی روی لینک زیر کلیک کنید.

۸- ادوات موسیقی

استفاده از این بازی‌ها علاوه بر سرگرم ساختن کودک، به رشد توانمندی‌های موسیقایی و شنیداری کودک کمک می‌کنند. علاوه بر آن تلاش کودک برای زیباتر نواختن، قدرت حل مساله و خلاقیت او را پرورش می‌دهد و کمک می‌کند کودک احساسات خود را با موسیقی ابراز کند.

ادوات موسیقی مثل بلز اسباب بازی مناسب دختر 5 ساله

برای تهیه ادوات موسیقی روی لینک زیر کلیک کنید.

۹- میکروفون اسباب بازی

اگر کودک شما علاقه زیادی به موسیقی دارد این اسباب بازی هدیه بسیار مناسبی برای او خواهد بود. هر بار که کودک برای مخاطبان تخیلی خود اجرا می‌کند، احساس می‌کند یک ستاره موسیقی است. اسباب بازی‌هایی شبیه این، به کودک فرصت بازی با چیزهایی که شبیه دنیای واقعی هستند را می‌دهند.

میکروفون اسباب بازی مناسب دختر 5 ساله

برای تهیه میکروفون اسباب بازی روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۰- حلقه بسکتبال

حلقه‌های بسکتبال اسباب بازی، براساس قد کودک ۵ ساله به راحتی قابل تنظیم هستند. برای بازی در داخل و خارج از خانه بسیار مناسب هستند و کودک با کمک این اسباب بازی علاوه بر داشتن تحرک مناسب، مهارت نشانه گیری و پرتاب توپ را یاد می‌گیرد و موفقیتش در انداختن توپ در درون حلقه موجب تقویت اعتماد به نفس کودک می‌شود.

بازی بسکتبال اسباب بازی مناسب دختر 5 ساله

برای تهیه حلقه بسکتبال روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۱- توپ‌های پیلاتس مخصوص کودکان

این توپ‌ها از مواد محکم ساخته شدند و علاوه بر این‌که دخترتان لذت زیادی از بازی با این توپ خواهد برد، به او کمک می‌کند که ورزش کند و سالم بماند. علاوه بر این مهارت تعادل، تمرکز و هماهنگی وی را ارتقا می‌دهد.

توپ‌های پیلاتس اسباب بازی مناسب دختر 5 ساله

برای تهیه توپ‌های بازی مخصوص کودکان روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۲- خمیر بازی

تلاش کودک ۵ ساله برای کشف چگونگی بازی با خمیر می‌تواند مهارت‌های حرکتی، حل مساله، ساختن و خلاقیت وی را ارتقا دهد.

خمیر بازی اسباب بازی دختر 5 ساله است

برای تهیه خمیر بازی روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۳- ست شن بازی

شن و ماسه‌های اسباب بازی از مواد غیر سمی ساخته شده‌اند و ابزار خوبی برای ساختن و شکل دادن اجسام مختلف هستند. شن‌های اسباب بازی نرم و کشسان بوده و خشک نمی‌شوند و بازی با آن بسیار آرامش بخش و راحت است و کودک‌تان ساعت‌ها با آن سرگرم خواهد شد، همچنین کودک با تلاشی که برای ساختن اشیا مختلف می‌کند، مهارت‌های تخیل و حل مساله به دست می‌آورد.

ست شن، بازی اسباب بازی برای دختر 5 ساله

برای تهیه ست شن بازی روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۴- عروسک‌های انگشتی

دختر ۵ ساله تخیل بسیار قوی دارد و با کمک این عروسک‌های انگشتی می‌تواند داستان سرایی کند و علاوه بر سرگرم شدن، می‌تواند با کمک داستان نقش‌های بزرگسالانه (مادر، پدر، خواهر و برادر، دوست و …) را بازی کند و مهارت‌های زبانی و اجتماعی را یاد بگیرد.

عروسک های بند انگشتی اسباب بازی برای دختر 5 ساله

برای تهیه عروسک‌های انگشتی روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۵- بازی‌های فکری گروهی

دختران ۵ ساله دوست دارند با دوستان و خانواده خود بازی‌های گروهی انجام دهند. این بازی‌ها علاوه بر این‌که مهارت‌های دیداری، حافظه، توجه، کلامی، اجتماعی و ارتباطی او را بهتر می‌کنند، به کودک رفتارهایی مثل صبر کردن برای این‌که نوبتش بشود و کنار آمدن با باخت در بازی را آموزش می‌دهند.

بازی منچ یکی از اسباب بازی دختر 5 ساله می‌باشد

برای تهیه بازی‌های فکری گروهی روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۶- اسکوتر

اسکوتر یکی از ابزارهای مناسب برای دختر ۵ ساله است. معمولا قد اسکوتر قابل تنظیم با قد کودک می‌باشد. همچنین به دلیل تاشو بودن اسکوتر، حمل و نقل آن راحت است و برای فعالیت در فضای باز بسیار مناسب است. بازی با اسکوتر به تقویت تعادل و مهارت‌های هماهنگی دخترتان کمک می‌کند. تعادل تأثیر زیادی بر بهبود تمرکز و توانایی یادگیری دارد و به دختران ۵ ساله کمک می کند تا میزان توجه خود به محیط اطراف را که یک مهارت حیاتی است، افزایش دهند.

اسکوتر اسباب بازی مناسب دختر 5 ساله

برای تهیه اسکوتر روی لینک زیر کلیک کنید.

نکات پایانی در رابطه با انتخاب بهترین اسباب بازی برای دختر ۵ ساله

انتخاب اسباب بازی مناسب برای دختر ۵ ساله مستلزم دقت و توجه ویژه والدین است. به خاطر شرایط خاص زندگی ماشینی و افزایش ابزارهای دیجیتال مانند تلویزیون، موبایل و تبلت ممکن است کودک بستر مناسبی برای رشد مهارت‌های اجتماعی خود نداشته باشد. همچنین استفاده زود هنگام از بازی‌های کامپیوتری و موبایلی باعث می‌شود مشکلات عدم تمرکز و تکمیل نشدن مهارت‌های زبانی در کودک ایجاد شود.بنابراین لازم است در انتخاب اسباب بازی برای دختر ۵ ساله خود حساسیت ویژه داشته باشید.

از آن‌جایی که اسباب بازی ابزاری است که اگر به دقت و بر اساس سن کودک انتخاب شود، نه تنها موجبات سرگرمی کودک را فراهم می‌کند، بلکه کودک می‌تواند به دلیل فرایند یادگیری درون بازی، به بهترین شکل آموزش‌های لازم را برای این دوره به دست بیاورد. پس، از نکات مهمی که برای انتخاب اسباب بازی برای دختر ۵ ساله باید رعایت شود، غافل نشوید.


مطالب مرتبط

بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله

اسباب بازی پسرانه ۶ ساله

بهترین اسباب بازی برای دختر ۳ ساله

اسباب بازی‌های جذاب برای دختر شش سالهنگارنده: هانیه بردبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.