بهترین اسباب‌ بازی برای کودک یک ‌ساله

اسباب بازی مناسب کودکان یک ساله

پیدا کردن اسباب‌ بازی مناسب برای کودک یک ‌ساله می‌تواند یک موضوع مسئله‌ساز برای والدین به حساب آید.

دغدغه بسیاری از پدر و مادر‌‌ها پیدا کردن اسباب‌بازی برای کودک یک‌ ساله‌شان است. آن‌ها به دنبال اسباب‌بازی‌ای می‌گردند که برای کودک‌‌شان جذاب بوده و همچنین به پرورش ذهنی او کمک کند.

باید بدانیم در دنیای امروز، اسباب‌بازی برای کودک بسیار حائز اهمیت است. رسیدن به مراتب بالای رشد نیازمند داشتن پایه‌های اولیه مناسب می‌باشد که در مورد کودک، این وسیله‌ی بازی اوست که می‌تواند پایه‌های ابتدایی رشد او را فراهم کند.
اسباب‌‌بازی در شکل دادن به تمایلات عاطفی و روانی کودک نقش دارد و انتخاب نادرست می‌تواند تاثیر اشتباهی بر آن داشته باشد.

مهم‌ترین هدف در انتخاب اسباب‌‌بازی برای کودک، پرورش یافتن او به همراه لذت بردن از بازی است. بنابراین هر اسباب بازی که بتواند این هدف را محقق کند، بی‌شک بهترین اسباب‌ بازی برای کودک یک ‌ساله شما به حساب می‌آید.

در اینجا به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید بهترین اسباب‌بازی‌ها را برای کودک یک‌ ساله خود پیدا کنید. اسباب‌ بازی‌هایی که به شما معرفی می‌شود با در نظر گرفتن ویژگی‌های یک کودک یک ‌ساله و زیر یک ‌سال است. همچنین مواردی که به شما پیشنهاد داده خواهد شد از نظر ارتقاء توانایی‌های کودک مطلوب بوده و هر کدام در نمو شخصیتی کودک شما تاثیر‌گذار خواهد‌‌ بود.

ما در ادامه مطلب سعی کرده‌ایم با در نظر گرفتن  نیا‌زها و استعداد‌های کودک یک‌ ساله فهرستی از ۵ نوع اسباب‌ بازی به شما معرفی کنیم.
پس با ما همراه باشید.

۱-ماشین اسباب‌بازی

یکی از بهترین اسباب‌بازی‌ها برای کودک یک‌ساله می‌تواند یک ماشین اسباب‌بازی باشد.
ماشین اسباب‌بازی می‌تواند به کنجکاوی و همچنین رشد توانایی‌های حرکتی کودک کمک کند. زمانی که کودک یک‌ ساله است مشتاق شناخت وسایل پیرامون خود و لمس کردن و به حرکت در آوردن آن‌هاست.

کودک یک‌ ساله بیشتر از اسباب‌بازی‌هایی که می‌تواند آن‌ها را هل بدهد و به حرکت دربیاورد لذت می‌برد. چنین اسباب‌بازی‌ای این خواسته کودک را برآورده می‌کند. ضمن اینکه کودک یک‌ ساله می‌تواند ماشین اسباب‌ بازی را به دنبال خود بکشد که این موضوع  برای تشویق شدن او به راه رفتن هم مفید است.

ماشین اسباب‌بازی برای کودکان یک ساله

برای تهیه ماشین اسباب‌ بازی از لینک زیر استفاده کنید.

۲-حلقه هوش رنگی

کودک یک‌ساله تمایل به فکر کردن و به دست آوردن اطلاعات پیرامون مسائل مختلف دارد. شناخت رنگ‌ها یکی از موضوعات جالب برای کودکان خردسال به حساب می‌آید.
کودکان سعی می‌کنند تا با رنگ‌ها آشنا شوند و بتوانند اسامی آن‌ها را بیاموزند و وجه تمایز آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهند.

حلقه هوش رنگی برای تسریع فرآیند یادگیری رنگ‌ها به کودک کمک می‌کند.
این حلقه شامل حلقه‌های رنگی و پایه‌ای است که حلقه‌ها بر اساس ابعادشان بر روی آن قرار می‌گیرند. برای همین ساختاری که حلقه هوش رنگی دارد موجب می‌شود تا کودک در حین بازی کردن با حلقه‌ها یاد بگیرد چگونه وجه تمایز بین ابعاد متفاوت حلقه را به درستی بفهمد، تا بتواند آنها را بر روی هم قرار دهد. این بازی یکی از بازی‌های جذاب و دوست‌داشتنی برای کودک یک‌ساله محسوب می‌شود.

حلقه هوش رنگی برای کودکان یک سال

برای تهیه حلقه هوش رنگی از لینک زیر استفاده کنید.

۳-پیانو موزیکال

بعد از نگاه کردن، صدا تاثیر بسیار زیادی بر شناخت کودک یک‌ساله و زیریک‌سال از محیط اطراف دارد. کودکان پس از دیدن با گوش کردن به صداهای متفاوت مسائل جدید را می‌آموزند. همانطور که کسب توانایی صحبت کردن ناشی از همین گوش دادن است.

پیانو موزیکال انواع متفاوتی دارد که کودک با فشردن دکمه‌های آن صداهای متنوعی را می‌شنود.
مثل صدای حیوانات، موزیک‌های شاد و… کودک یک ‌ساله از بازی کردن با پیانو موزیکال لذت می‌برد و با شنیدن این صداها می‌تواند نسبت به آن‌ها شناخت پیدا کند. همانطور که اشاره شد صدا عاملی مهم در یادگیری به حساب می‌آید؛ بنابراین این اسباب بازی می‌تواند موجب تقویت هوش شنوایی کودک شده و سهم به سزایی در یادگیری کودک یکساله داشته باشد.

پیانو موزیکال

برای تهیه پیانو موزیکال از لینک زیر استفاده کنید.

۴-مکعب‌‌های رنگی

یکی از بازی‌هایی که برای کودکان یکسال سرگرم کننده خواهد بود، بازی‌هایی به شکل چیدمان است. این نوع بازی‌ها در تقویت خلاقیت و ابتکار کودکان بسیار بر موثر است.
مکعب‌های رنگی، مناسب برای کودک یکساله و زیر یک سال است که می‌تواند برای او بسیار جالب توجه باشد.

مکعب‌های رنگی این امکان را به کودک یک‌ ساله می‌دهد تا آن‌ها را به هر شکلی که دوست دارد روی هم قرار دهد. موضوع مهم در بازی‌هایی به شکل چیدمان این است که بازی باید متناسب با سن کودک باشد. چرا که در غیر این‌صورت بازی برای او کسل کننده می‌شود و یا نمی‌تواند با آن بازی کند و از آن لذت نمی‌برد.

پرتاب کردن یکی از اعمال دوست‌داشتنی و خوشایند برای کودک یکساله محسوب می‌شود. کودک هر چه بتواند چیزی را دور تر بیندازد حس خوشحالی بیشتری به او دست می‌دهد. مکعب‌های رنگی این امکان را به کودک می‌دهد تا بتواند به این شکل هم با آن بازی کند و از آن لذت ببرد.

مکعب رنگی مناسب برای کودک یک ساله

برای تهیه مکعب‌های رنگی از لینک زیر استفاده کنید.

۵-عروسک خرسی

عروسک برای کودکان می‌تواند به اسباب بازی فراموش‌نشدنی آن‌ها تبدیل شود و همچنین با بزرگ‌تر شدن کودکان آن‌ها را تشویق به یادگیری در حین نقش‌پذیری کند. مثلا، نقش پدر یا مادر.   

عروسک خرسی اسباب بازی ساده و محبوب برای کودک یک‌ ساله محسوب می‌شود. نکته مهم در مورد عروسک خرسی این است که برای کودک خردسال، چه پسر و چه دختر، مناسب است که کودکان حتی با بزرگ‌تر شدن هم باز دوست دارند با آن‌ها بازی کنند.

عروسک خرسی برای کودک یک ساله

برای تهیه عروسک خرسی از لینک زیر استفاده کنید.

نکاتی در مورد انتخاب بهترین اسباب‌ بازی

در مطلب گفته شده سعی شد تا مناسب‌ترین اسباب‌‌بازی‌ها برای کودک یک ‌ساله معرفی شود؛ اما لازم به ذکر است که انتخاب اسباب‌‌بازی تا حد زیادی تابع سلیقه شما و کودک‌تان است و شما می‌توانید بر اساس علاقه‌ی کودک، اسباب بازی مورد نیاز او را انتخاب کنید.
فقط در مورد انتخاب اسباب‌ بازی برای کودک یک‌ ساله‌‌تان حتما نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • در انتخاب اسباب‌ بازی مورد نظرتان حتما به ماده‌ای که اسباب‌ بازی با آن تولید شده توجه کنید چرا که کودک یک‌ساله ممکن است آن را در دهان خود قرار دهد و در صورت وجود مواد شیمیایی و مضر می‌تواند به او آسیب بزند.
  • برای کودک یک‌ساله خود اسباب بازی مطابق با رده سنی او خریداری کنید درغیر اینصورت نمی‌تواند با آن بازی کند و از آن لذت ببرد.
  •  در انتخاب اسباب‌ بازی حتما علاقه کودک خود را نیز در نظر بگرید.
  • اسباب‌ بازی‌هایی که دارای لبه‌های تیز هستند نمی‌توانند برای کودکان مناسب باشند چون امکان صدمه دیدن کودک حین بازی با آن‌ها وجود دارد.
  • اسباب بازی‌های دارای قطعات کوچک را برای کودک یک‌ ‌ساله یا زیر یک‌ ساله خود تهیه نکنید چرا که ممکن است قطعات را در دهانشان قرار دهند و برای آن‌ها خطر ایجاد کند.

اسباب‌ بازی‌هایی که معرفی شد به نظر ما چند نمونه از بهترین اسباب‌ بازی‌ها برای کودک یک‌ساله به حساب می‌آیند. در قسمت نظرات به ما بگویید از نظر شما بهترین و مناسب‌ترین اسباب‌ بازی برای کودک ‌یک‌ساله و زیر یک‌سال چیست؟

مطالب مرتبط:

بهترین اسباب ‌بازی برای کودک ۵ ساله

بهترین اسباب‌ بازی برای دختر ۳ ساله

بهترین اسباب ‌بازی برای پسر دو ساله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.