بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله

بهترین اسباب بازی برای کودک 5 ساله

با توجه به تعداد زیاد اسباب‌بازی‌های موجود در بازار، انتخاب بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله، می‌تواند کاری چالش‌برانگیز باشد. هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان ۵ ساله، به این نکته توجه داشته‌باشید که این اسباب‌بازی‌ها، باید با نیازها و توانایی‌های آن‌ها در این سن، مطابقت داشته باشند.

در ۵ سالگی، کودک از فعالیت‌های بدنی لذت می‌برد و تمایل دارد که انرژی اضافه خود را تخلیه کند. او می‌تواند بازی‌های نمایشی انجام دهد. بازی‌هایی که در آن‌ها، نقش‌های واقعی یا خیالی را برعهده می‌گیرد. همچنین این توانایی را دارد که قوانین و مقررات را درک کند. توجه و تمرکز او، نسبت به قبل بهتر می‌شود. مهارت‌های حرکتی و هماهنگی بین اعضای بدن او بهبود پیدا می‌کند و تمایل بیشتری به فعالیت‌های جمعی دارد.

در این مطلب، ۱۴ مورد از بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله معرفی شده‌است. این اسباب‌بازی‌ها به رشد فکری او کمک می کنند و هوش و حافظه را پرورش می‌دهند. همینطور پاسخگوی شور و هیجان کودک برای فعالیت‌های جسمی، ساخت و بروز خلاقیت خواهند بود. برای آشنایی با این اسباب‌بازی‌ها تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

۱- بولینگ پلاستیکی

بازی بولینگ، شور و هیجان خاصی برای کودک به همراه می‌آورد. این بازی همچنین تمرکز و دقت او را بالا می‌برد، باعث افزایش قدرت لمس کردن و پرورش عضلات دست می‌شود، هماهنگی چشم و دست را بالا می‌برد و فعالیت گروهی را به کودک می‌آموزد.

پیروزی در ریختن بولینگ‌ها، باعث احساس شادی و اعتماد به نفس در کودک می‌شود. اگر به دنبال بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله هستید، حتما بولینگ پلاستیکی را در نظر داشته‌باشید.

دانلود بازی فکری برای کودکان 5 ساله

برای تهیه بولینگ پلاستیکی، روی لینک زیر کلیک کنید.

۲- حلقه بسکتبال

کودک دلش می‌خواهد بالا و پایین بپرد و انرژی خود را تخلیه کند. بازی با حلقه بسکتبال، می‌تواند این نیاز او را تامین کند. او با تلاش برای عبور توپ از حلقه پلاستیکی، مهارت‌های فیزیکی خود را توسعه می‌دهد.

این بازی را می‌توان به همراه جمعی از دوستان انجام داد که باعث تقویت حس مشارکت و افزایش مهارت‌های اجتماعی نیز می‌شود. بنابراین، بازی با حلقه بسکتبال، مفرح و لذت‌بخش خواهد بود و می تواند بهترین بازی برای کودک ۵ ساله باشد.

دانلود بازی فکری برای کودکان 5 سال

برای تهیه حلقه بسکتبال، روی لینک زیر کلیک کنید.

۳- بازی فکری معمای جنگل

اگر به دنبال خرید بازی فکری برای کودکان ۵ ساله هستید، بازی معمای جنگل یکی از بهترین‌هاست.این بازی فکری شامل یک صفحه بازی، ۴ قطعه پوشاننده و یک دفترچه است.

در هر صفحه از دفترچه، یک معما وجود دارد. برای حل هر معما، کودک می‌بایست چهار قطعه پازل را طوری روی صفحه بازی که با تصاویر حیوانات پوشیده‌شده، قرار دهد که فقط حیوانات مشخص شده معما، در جنگل انبوه پیدا باشند. این بازی، باعث افزایش حافظه و همینطور قدرت حل مسئله می‌شود.

دانلود بازی فکری کودک 5 ساله

برای تهیه بازی فکری معمای جنگل، روی لینک زیر کلیک کنید.

۴- بازی هوش چین ۳ تکه

هوش چین، یک اسباب بازی فکری برای کودکان ۵ ساله است. در این بازی، تصاویر به صورت ۳ تکه بر روی ۴۵ قطعه مجزا چاپ شده‌است که تصویر کامل آن، روی کارت‌های تصویری درون صفحه پایه وجود دارد. با توجه به نوع کارت، پاکت قطعات مربوطه را در اختیار کودک قرار می‌دهیم. کودک با دیدن تصویر روی کارت و شناخت آن، قطعات موردنظر را در جای خود قرار می‎دهد.

هوش چین به افزایش تمرکز، دقت و حافظه کودک، کمک می‌کند. همچنین طیف گسترده‌ای از مفاهیم و لغات جدید را به او آموزش می‌دهد.

دانلود بازی فکری برای کودکان 5 ساله

برای تهیه بازی فکری هوش چین، روی لینک زیر کلیک کنید.

۵- بازی چوبی شکل کش

این بازی شامل یک پایه چوبی، ۴ کش و ۹ کارت الگو است. کودک باید قدرت تفکر و تخیل خود را به‌کار گیرد تا برمبنای کارت الگو و با به‌کار‌گیری کش، شکل مربوطه را روی پایه چوبی پیاده کند.

بعد از مدتی بازی با شکل کش، کودک حتی می‌تواند اشکال متنوعی را بیافریند که در کارت‌های الگو وجود ندارد. این بازی، مفهوم اشکال هندسی را به کودک می‌آموزد و دقت و تمرکز او را بالا می‌برد. علاوه بر این، قدرت تطابق و مهارت چشم و دست را افزایش می‌دهد. بنابراین یکی از بهترین انتخاب‌ها به عنوان اسباب بازی فکری برای کودکان ۵ ساله است.

خرید بازی فکری برای کودکان 5 ساله

برای تهیه بازی چوبی شکل کش، روی لینک زیر کلیک کنید.

۶- بازی چوبی شمارش و اعداد مونته‌سوری

۵ سالگی سنی است که در آن بهتر است کودکان برای یادگیری اعداد و حروف الفبا آماده شوند. این ست چوبی با یک روش سرگرم‌کننده و جذاب، اعداد و شمارش را به کودک آموزش می‌دهد. با استفاده از این بازی، او اعداد را یاد می‌گیرد و مهره های رنگی را مطابق با هر عدد، زیر آن قرار می‌دهد.

کارکرد آموزشی این مجموعه، از متد معروف و معتبر مونته‌سوری نشات گرفته‌است. رنگ‌های به کار رفته در این مجموعه نیز، کاملا بی‌ضرر هستند. با این اوصاف، بازی چوبی اعداد و شمارش، می‌تواند بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله باشد.

دانلود بازی فکری برای کودکان 5 سال

برای تهیه بازی فکری آموزش اعداد و شمارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

۷- پازل

پازل بر جنبه‌های مختلف هوش و توانایی‌های ذهنی کودک، تاثیر شگرفی دارد. این بازی حس کنجکاوی را در کودک برمی‌انگیزاند. به‌این‌ترتیب، او با استفاده از قدرت تفکرخود، ابتدا در ذهنش و سپس با چیدن قطعات کنار‌هم، تصویر را کامل کند. این فرآیند در پرورش مهارت حل‌مسئله نیز تاثیر چشمگیری دارد.

برای انتخاب پازل، باید به سن و میزان درک کودک توجه کرد. پازل نباید آن‌قدر ساده باشد که حوصله کودک را سرببرد و نه‌آنقدر سخت باشد که کودک در حل آن، احساس شکست کند.

تصاویر پازل‌ها بهتر است مرتبط با مفاهیمی باشد که کودک با آن‌ها آشنایی قبلی دارد، مثل شخصیت‌های کارتونی یا حیوانات. از دیگر مزایای این بازی، می‌توان به پرورش حافظه تصویری، فهم رابطه بین جز وکل، تقویت هوش هندسی و تجسمی و درک مفهوم نظم اشاره کرد. هنگام خرید بازی فکری برای کودکان ۵ ساله، حتما پازل را هم در‌نظر داشته‌باشید.

دانلود بازی فکری کودک 5 ساله

برای تهیه پازل روی لینک زیر کلیک کنید.

۸- لگو

به عقیده بسیاری از کارشناسان، اسباب‌بازی‌های ساختنی مثل لگو، می‌تواند بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله باشد. لگو در اصل در کشور دانمارک ساخته می‌شود. محصولات لگو، دربرگیرنده قطعه‌های کوچک رنگی و غالباً از جنس پلاستیک یا کائوچو هستند. این قطعات را می‌توان به هم متصل کرد و اشکال مختلف و جدیدی ساخت.

این اسباب‌بازی برای کودک جذاب است و تکراری و خسته‌کننده نمی‌شود. بازی با لگو، هوش تجسمی و هوش ریاضی کودک را تقویت می‌کند. این بازی همچنین باعث پرورش عضلات انگشتان و مچ دست‌ها می‌شود. ساخت قطعات و اجسام مختلف، به کودک حس اعتماد به‌نفس می‌دهد و قدرت سازمان‌دهی، تفکر نظام‌یافته و خلاقانه را در او بالا می‌برد.

بهترین اسباب بازی برای کودک 5 ساله

برای تهیه اسباب بازی لگو، روی لینک زیر کلیک کنید.

۹- ست شن بازی

بازی با شن و ماسه برای کودکان بسیار لذت‌بخش است و می‌تواند ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم کند. وقتی کودک، دانه‌هایی از جنس طبیعت را لمس می‌کند، با محیط اطراف خود آشنا می‌شود. علاوه براین، ساختن اشکال مختلف با شن، قدرت مدل سازی، ایده‌پردازی و سازندگی را در کودکان افزایش می‌دهد.

حالا که به دنبال خرید اسباب بازی برای کودکان ۵ ساله هستید، ست شن بازی گزینه مناسبی است.

اسباب بازی فکری برای کودکان 5 ساله

برای تهیه ست شن بازی، روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۰- دومینو

با استفاده از قطعات دومینو، کودک می‌تواند اشکال تعادلی مختلفی را بسازد. بازی با دومینو، باعث هماهنگی چشم و دست می‌شود و آگاهی حسی کودک را بالا می‌برد.

دومینو، می‌تواند به شکل دست جمعی بازی شود و در این صورت، روابط گروهی و تیمی را به کودک آموزش می‌دهد.بازیکنان دومینو باید سعی کنند قطعات را طوری کنار هم قرار دهند که تا زمان قرار دادن آخرین قطعه، هیچ‌کدام از آن‌ها تعادلشان را از دست ندهند. اما بعد از پایان چیدن قطعات مستطیل شکل، تمامی آن‌ها، به شکل زنجیروار به زمین بیفتند.

بهترین اسباب بازی برای کودکان 5 ساله

برای تهیه بازی دومینو روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۱- گل رس

همانطور که می‌دانید، کودک ۵ ساله دلش می‌خواهد با دستان خودش اشکال و اجسام جدید بسازد. چه بهتر که این ساختن را با عناصر طبیعی انجام دهد که گل رس یکی از آن‌هاست.

کودک از بازی با گل رس لذت فراوانی خواهد برد. او می‌تواند اشکالی را که در ذهن دارد با استفاده از گل، در دنیای واقعی بیافریند. این کار، برای او احساس رضایت، شادی و اعتماد به نفس به ارمغان می‌آورد. همچنین باعث پرورش عضلات دست و احساس لامسه می شود. والدین یا دوستان کودک هم می‌توانند در خلق اجسام با او همراه شوند که مفرح بودن این بازی را برای او دوچندان می‌کند.

با توجه به مزایای زیاد این بازی، گل رس این قابلیت را دارد که بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله باشد. پس به‌خاطر داشته باشید که به خاطر ترس از کثیف شدن لباس‌ها و دست‌ها، کودک خود را از لذت خلق کردن و بازی با آن، محروم نکنید.

بازی برای کودک 5 ساله

برای تهیه گل رس روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۲- خمیربازی

خمیر بازی هم گزینه دیگری‌ است که‌ بازی با آن، مزایایی مشابه با گل رس دارد. علاوه بر آن، به دلیل رنگارنگ بودن می‌تواند برای کودکان جذاب تر باشد. برای انتخاب خمیربازی، حتما به این نکته توجه داشته‌باشید که رنگ‌های به‌کار رفته‌‌ در آن، سازگار با محیط‌زیست و برای کودک بی‌ضرر باشد. اما اگر هنوز هم از شیمیایی بودن رنگ‌ها و مواد مورد‌استفاده در خمیربازی نگران هستید، می‌توانید با استفاده از آرد گندم، آب و رنگ‌های خوراکی، خمیربازی رنگی بسازید‌.

خرید بازی فکری برای کودکان 5 ساله

برای تهیه خمیربازی روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۳- عروسک انگشتی

بازی‌ با عروسک‌های انگشتی، قوه تخیل کودک را پرورش می‌دهد. او ازطریق اجرای نمایش با این عروسک‌ها، آرزوها و احساسات خود را از زبان آن‌ها بیان می‌کند. این کار علاوه بر تقویت خلاقیت، توانایی‌های کلامی کودک را نیز افزایش می‌دهد.

در حین اجرای نمایش، کودک نقش‌های مختلفی از جمله مادر، معلم، فرزند و … را برعهده می‌گیرد. این موضوع هم برای او جذاب است و هم باعث می‌شود، وظایف و تعاملات مربوط به آن نقش را بیاموزد.بازی با این عروسک‌ها، ساعت‌ها کودکان را سرگرم می‌کند و مهارت داستان سرایی را نیز پرورش می‌دهد.

خرید اسباب بازی برای کودکان 5 ساله

برای تهیه عروسک انگشتی روی لینک زیر کلیک کنید.

۱۴- ابزار موسیقی بلز

براساس مطالعات انجام شده، یادگیری موسیقی باعث تقویت هوش و رشد ذهنی، افزایش سرعت یادگیری، قدرت تفکر، حل مسئله و خلاقیت در کودکان می‌شود. فراگیری موسیقی نیاز به تمرین مستمر دارد که کودک را برای دنبال کردن اهداف مشخص، آماده می‌کند.

با استفاده از موسیقی، کودک می‌تواند احساسات خود را بروز دهد که برای او مفید و رضایت‌بخش است. وقتی کودک بتواند با به‌کارگیری ابزار موسیقی، یک قطعه هرچند ساده را بنوازد، به توانایی‌های خود ایمان پیدا می‌کند.نواختن موسیقی به شکل گروهی، هم بسیار مفرح است و هم مهارت‌های اجتماعی کودک را تقویت می‌کند.

ابزار موسیقی متنوعی در بازار وجود دارد که باتوجه به علاقه کودک، می‌توان از بین آن‌ها انتخاب کرد. یکی از ابزار موسیقی که به شکل اسباب‌بازی در دسترس می‌باشد و نواختن آن برای کودک لذت زیادی دارد، بلز می‌باشد.

خرید اسباب بازی برای کودکان 5 ساله

برای تهیه ابزار موسیقی بلز، روی لینک زیر کلیک کنید.

نکات پایانی در خصوص انتخاب بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله

این روزها با وجود بازی‌های کامپیوتری و موبایلی، کودکان به اندازه کافی جنب و جوش ندارند و فعالیت های گروهی و اجتماعی آن‌ها محدود است. علاوه براین، درگیری مداوم با کامپیوتر و موبایل، برای رشد ذهنی کودکان مضر است. بنابراین، انتخاب اسباب بازی هایی که برای کودکان جذاب باشند و بتوانند جایگزین این بازی ها شوند، بسیار مهم است.

به این نکته توجه داشته‌باشد که اسباب‌بازی‌ها علاوه بر تفریح و سرگرم کنندگی، می‌توانند جنبه کمک آموزشی داشته باشند و مفاهیم را به صورت عمیق و ماندگار به کودکان آموزش دهند و از این نظر نیز اهمیت زیادی دارند.

در انتخاب بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله، مطمئن شوید که مواد مضر و شیمایی در آن‌ها به‌کار نرفته‌است. همچنین امکان بلعیدن آن‌ها توسط کودک، وجود نداشته باشد.


مطالب مرتبط

اسباب بازی های جذاب برای دختر ۶ ساله


نوشته شده توسط مریم بزرگان

2 دیدگاه برای “بهترین اسباب بازی برای کودک ۵ ساله

  1. اشتراک‌ها: بهترین اسباب بازی برای دختر 3 ساله - چگونه با کودک سه ساله خود بازی کنیم؟

  2. اشتراک‌ها: اسباب بازی دخترانه آشپزخانه - 13 اسباب بازی مناسب برای خاله بازی‌های دختربچه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.