بهترین بازی های فکری رومیزی جهان

بهترین بازی های فکری رومیزی جهان

هر چقدر هم تکنولوژی پیشرفت کند، بازهم بعضی چیزها قدیمی نمی‌شوند. این که شما در عصر بازی‌های دیجیتالی به دنبال بهترین بازی های فکری رومیزی جهان هستید، نشان می‌دهد هنوز حال و هوای گذشته را دارید و از بودن با آدم‌های واقعی لذت بیشتری می‌برید.

بالاخره هرچه قدر هم بازی‌های کامپیوتری جذاب باشند و گرافیک بالایی داشته باشند بازی با آدم‌های واقعی آن هم دور یک میز حس و حال دیگری دارد.

بازی‌های رومیزی یا تخته‌ای همانطور که از نامشان پیداست، یک تخته یا صفحه با تعدادی مهره (یا فیگور) و کارت و تاس و ژتون دارند. بازی‌های فکری و انواعشان هم در ادامه بررسی خواهد شد.

در طی سال‌های گذشته با ظهور وب سایت هایت‌هایی مثل کیک استارتر، فرصت سرمایه گذاری و حمایت مالی توسط افرادی که شاید خودشان هم طرفداران پر و پا قرص بازی‌های رومیزی هستند، این بازی‌های قدیمی جان تازه‌ای گرفته‌اند و دوباره به دورهمی‌های دوستانه و جمع‌های خانوادگی برگشته‌اند.


برای دیدن مطلب بهترین اسباب بازی جهان روی لینک زیر کلیک کنید


بازی‌های رومیزی امروزی دست کمی هم از همتایان دیجیتالی‌شان ندارند و کیفیت صفحه‌ها، مهره‌ها و جزئیات فیگورهایشان چشم نواز و فوق العاده است.

بهترین بازی های فکری رومیزی جهان

در ادامه به معرفی ۷ تا از بهترین بازی های فکری رومیزی جهان خواهیم پرداخت و بعد از آن درباره‌ی فایده های بازی کردن برای بزرگسالان صحبت خواهیم کرد.

اگر شما هم دوست دارید برای فرزندتان لگو لاک پشت های نینجا بخرید مطلب بهترین لگو های لاک پشت های نینجا را بخوانید.

معرفی ۷تا از بهترین بازی های فکری رومیزی جهان:

۱- کش فلو(Cash Flow)

یک بازی فکری رومیزی خوب در زمینه‌ مدیریت مالی. مبتکر این بازی رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب «پدر پولدار و پدر بی پول» است. بازی CashFlow بومی سازی هم شده و با قیمت مناسب در اختیار ایرانی‌ها قرار گرفته است. تعداد بازیکنان این بازی می‌تواند بیش از ۴ نفر باشد. این بازی به بازیکنان در مورد سواد مالی و سرمایه گذاری را به افراد آموزش می‌دهد تا بتوانند از چرخه‌ی دورانی زندگی موسوم به چرخه‌ی موشی خارج شوند و وارد مسیر ثروت آفرینی بشوند.

در طول بازی یاد می‌گیرید چکونه با پول در دنیای واقعی برخورد کنید و آن را مدیریت کنید تا به دولت، کارفرماها و موسسات خیریه وابسته نباشید. در ویدیوی زیر می‌توانید این بازی را از رضا گلزار(مربی ارشد بازی کش فلو) یاد بگیرید.

تهیه این بازی را به عنوان یکی از بهترین بازی های رومیزی جهان به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بهترین بازی های برد گیم جهان

برای دیدن امتیاز، قیمت و نظرات خوانندگان بازی کش فلو در سایت دیجی‌کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

۲- اسکربل(Scrabble)

نمی‌توان لیستی از بهترین بازی‌های برد گیم دنیا را بدون این بازی در نظر گرفت. به نظر من هرچه قدر هم ‌زمان بگذرد، بازی اسکرابل یکی از بهترین بازی‌های رومیزی دنیا خواهد ماند. اسکرابل بازی کلمه سازی است و می‌توانید آن را به زبان فارسی یا انگلیسی بازی کنید. بین دو تا چهار بازیکن دارد و صفحه‌ی ان یک مربع ۱۵ در ۱۵ است. این بازی به تقویت حافظه و مهارت در کلمه سازی کمک میکند. همچنین بسیار جذاب و سرگرم کننده است.

بهترین بازی های بردگیم جهان

برای دیدن امتیاز، قیمت و نظرات خوانندگان بازی اسکربل در سایت دیجی‌کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

۳- سرنخ(Cluedo)

بازی سرنخ یک بازی فکری رومیزی بسیار قدیمی است که در حدود دهه‌ی ۵۰ میلادی در آمریکای شمالی ساخته شده است.صفحه‌ی بازی خانه‌ای است که نه اتاق دارد. کارت‌های بازی به سه دسته‌ی مظنونین، اتاق‌ها و اسلحه‌ها تقسیم می‌شود تا مشخص بشود چه کسی صاحبخانه را کشته است.

بازی سرنخ بومی سازی هم شده است و با نام ۱۳ سرنخ به بازار عرضه شده است.

بهترین بازی رومیزی جهان

برای دیدن امتیاز، قیمت و نظرات خوانندگان بازی ۱۳ سرنخ در سایت دیجی‌کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

پیشنهاد می‌کنم، اگر شما هم می خواهید برای فرزندتان موتور اسباب بازی بخرید حتما مطلب بهترین موتور اسباب بازی کنترلی را بخوانید.

۴- تورتوگا(Tortuga)

بازی در سال ۱۶۶۷ در کشتی های اسپانیایی که برای کشف دنیاهای جدید ساحل را ترک کرده‌اند اتفاق می‌افتد. تمام بازیکنان نقش دزدان دریایی را دارند و به دو تیم بریتانیا و فرانسه تقسیم می‌شوند. چون بازی هویت مخفی است هم‌تیمی‌های خود را نمی‌شناسند. در نهایت تیمی که گنج بیشتری را تصاحب کند، برنده است.

بهترین بازی های بورد گیم جهان

برای دیدن امتیاز، قیمت و نظرات خوانندگان بازی تورتوگا در سایت دیجی‌کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

۵-سکونت در مریخ(Terraforming Mars)

در رده‌بندی بهترین بازی‌های رومیزی دنیا سکونت در مریخ رنک دوم را دارد. این بازی در سال ۲۴۰۰ میلادی اتفاق می‌افتد. شما و دیگر بازیکنان در قالب شرکت‌های مختلف از سراسر دنیا به کره‌ی مریخ سفر می‌کنید تا برای قابل سکونت کردن آن با یکدیگر رقابت کنید. سه پارامتر دما، میزان اکسیژن و تعداد اقیانوس‌ها بر سطح مریخ هم وجود دارد که شما از راه‌های مختلف آنها را تغییر می‌دهید. هر زمان این سه پارامتر به حد ایده‌آل برسند، بازی تمام می‌شود و هرکس امتیاز بیشتری داشته باشد، برنده است.

بهترین بازی های فکری رومیزی

برای دیدن امتیاز، قیمت و نظرات خوانندگان بازی سکونت در مریخ در سایت دیجی‌کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

۶- Sagrada

در این بازی شما و دیگر بازیکنان نقش هنرمندان شیشه‌گری را بازی می‌کنید که باید پنجره‌های کلیسای بزرگ Sagrada در بارسلون اسپانیا را طراحی کنید و با یکدیگر رقابت می‌کنید.

تاس‌ها نماد شیشه‌هایی هستند که در اختیار دارید و هر تاس یک “رنگ” و یک “ارزش رنگی” دارد. هر چه عدد تاس کوچک‌تر باشد، رنگ آن شیشه روشن‌تر است. بازیکنان باید تاس‌ها را با توجه به قوانین رنگ‌ها و ارزش رنگی کارتشان تعیین کنند.(تاس‌های همرنگ و هم‌ارزش را در کنار هم قرار ندهند.)

این بازی برای ۴ نفر طراحی شده است.

بعد از ۱۰ دور بازی، شیشه‌گری که بیشترین امتیاز را کسب کند، برنده‌ی بازی است.

بهترین بازی های بردگیم

برای دیدن امتیاز، قیمت و نظرات خوانندگان بازی Sagrada در سایت دیجی‌کالا روی لینک زیر کلیک کنید:

۷- Reef

در عمق آب‌های اقیانوس هند، مرجان‌های دریایی طی سال‌ها شکل می‌گیرند. بازیکنان در این بازی نقش این تپه های مرجانی را بر عهده می‌گیرند و رنگ‌ها و الگوهایی که طی چند سال قرار است روی این تپه‌ها شکل بگیرند را در طی کم‌تر از یک ساعت می‌سازند. تعداد بازیکنان این بازی ۲ تا ۴ نفر است.

بازی با کارت‌های الگو و قطعه‌های رنگی انجام می‌شود.

اگر بازی‌هایی به سبک این بازی و Sagrada را می‌پسندید، حتما بازی Azul را هم امتحان کنید. هر سه بازی از بهترین بازی‌های فکری رومیزی جهان هستند.

بهترین بردگیم های جهان

برای دیدن امتیاز، قیمت و نظرات خوانندگان بازی Reef در سایت دیجی‌کالا روی لینک زیر کلیک کنید:


انواع بازی‌های فکری

بازی فکری هر نوع فعالیت ذهنی هدف‌دار است که به صورت فردی یا گروهی انجام می‌شود و تاثیرات مثبت و قابل قبولی را در ذهن، روحیه، زندگی و شخصیت فرد بدون درنظرگرفتن فاکتورهای سن، جنسیت و وضعیت جسمانی ایجاد می‌کند.

بازی‌های استراتژیک:

این بازی‌ها داستانی برای تعریف کردن ندارند و معمولا با توجه به بازی طرف مقابل شما تصمیم می‌گیرید که چه حرکتی انجام دهید. البته این بازی‌ها قوانین خاص خودشان را دارند.

بازی‌های استراتژیک خودشان به دسته‌های بازی های انتزاعی مثل Reef و Sagrada، بازی‌های تیمی، بازی های یوروگیم، بازی‌های شبیه سازی موقعیت مثل کش فلو و جنگی هستند.

بازی‌های استنباطی یا معمایی:

این بازی‌ها نیاز به تجزیه و تحلیل زیادی دارند. مثلا باید معمای قتلی را کشف کنید و یا آینده‌ی موضوعی را پیش بینی کنید.

دسته بندی بازی‌ها کار سختی است و گاهی یک بازی در چند دسته‌ی مختلف قرار می‌گیرد.

بازی کردن برای بزرگسالان چه فایده‌ای دارد؟

بازی کردن تنها برای کودکان نیست و برای بزرگترها هم در تمام سنین لازم است. در زندگی روزمره هم برای درگیر کردن ما در فرآیندهای مختلف، بازی سازی‌های زیادی انجام می‌گیرد (کارت‌های تخفیف، قرعه‌کشی‌ها و تعداد لایک‌ها و فالوورها درشبکه‌های اجتماعی نمونه‌هایی از این بازی‌ها هستند). بازی‌ها با توجه به انگیزاننده‌های ما و نیاز ما برای رقابت، سرگرم شدن و داشتن روابط اجتماعی طراحی می‌شوند.

بازی کردن، به ویژه بازی‌های فکری برای بزرگسالان مزیت‌های زیادی دارد که به مهمترین آنها اشاره میکنیم:

 • بازی کردن به خصوص بازی‌های فکری باعث افزایش دقت و اعتماد به نفس در افراد سنین مختلف میشود. همچنین قدرت تصمیم‌گیری سریع را افزایش می‌دهد.
 • بازی کردن سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، چرا که احساسات و هیجانات مثبت در طول بازی کردن باعث ترشح هورمون اندورفین میشود. هورمون اندورفین نقش مهمی در کاهش استرس و بهبود سیستم ایمنی بدن دارد.
 • مهارت‌های تصمیم‌گیری و خلاقیت و بهره‌وری را در شما بهبود می‌بخشد.
 • بازی کردن (به خصوص بازی‌های فکری) روند پیری را کند میکند.
 • بازی کردن می‌تواند مثل یک روش درمانی عمل کند. اکثر بازی‌های تخته‌ای نیاز به مهارت‌های حرکتی و هماهنگی دارند. بنابراین به بهبود عملکرد عصب و عضلات کمک می‌کنند.
 • بازی باعث حل مشکلات و اختلافات و بهبود زخم‌های احساسی می‌شود.

هنگام انتخاب بازی‌های فکری رومیزی چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

 • به گروه سنی افرادی که می‌خواهند بازی را انجام دهند دقت کنید. بازی‌های معتبر رده بندی سنی دارند.
 • گول خوش رنگ و لعاب بودن تخته‌ی بازی و مهره‌ها و فیگورهای آن را نخورید! حتما در مورد بازی در سایت‌های معتبر تحقیق کنید و نظر دیگران را درباره‌ی آن جویا شوید.
 • در نظر بگیرید که بازی را می‌خواهید تیمی انجام بدهید یا انفرادی. در صورتی که بیشتر مواقع تنها هستید بازی‌هایی را تهیه کنید که امکان یک‌نفره بازی کردن را هم داشته باشند.
 • با توجه به روحیه و سبکی که دوست دارید بازی را انتخاب کنید. خوشبختانه دنیای بازی‌های فکری رومیزی تنوع بسیار زیادی دارد و اطمینان داشته باشید بازی مورد نظرتان را پیدا خواهید کرد.

مطالب مرتبط:

معرفی‌ترین‌ها و تخفیفات بازی‌های فکری

بازی‌هایی که معرفی شدند، بهترین بازی‌های فکری بردگیم هستند و در سایت‌های مختلف نقدهای مثبتی دریافت کرده‌اند. شما هم بازی‌های بردگیم محبوبتان را که در این لیست نیستند به ما در قسمت کامنت‌ها معرفی کنید.

1 دیدگاه برای “بهترین بازی های فکری رومیزی جهان

 1. اشتراک‌ها: بهترین بازی رومیزی ایرانی - 7 بازی از بهترین بردگیم های ایران برای سرگرمی و تقویت ذهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.