بهترین سرگرمی برای بازنشستگان

بهترین سرگرمی برای بازنشستگان

به راستی اگر شما بازنشسته شده‌اید چه کارهایی برای سرگرمی خودتان انجام می‌دهید؟ شاید یافتن بهترین سرگرمی برای بازنشستگان کمی دشوار به نظر آید چرا که هر چیزی نمی‌تواند برای آن‌ها سرگرم‌کننده و یا لذت‌بخش باشد.

دوران بازنشستگی دورانی است که هر یک از ما آن را تجربه خواهیم‌کرد. شاید یکی از دغدغه‌های ما برای دوران بازنشستگی‌مان این است که چگونه خودمان را سرگرم کنیم. بسیاری افراد از این نگرانند که زمانی که بازنشست می‌شوند چون دیگر مسن شده‌اند حوصله انجام هر کاری را ندارند. آنها می‌خواهند برای خود سرگرمی پیدا کنند و از اوقات فراغتی که به دست آورده‌اند به خوبی استفاده کنند و از مابقی عمر خود نهایت لذت را ببرند.

ما در اینجا سعی کرده‌ایم تا بهترین سرگرمی‌ها را برای بازنشستگان به شما معرفی کنیم. مواردی که برایتان عنوان خواهیم‌ کرد هم برای بازنشستگان یا سالمندان سرگرم‌ کننده است و هم می‌تواند مزایای دیگری برای آن‌ها داشته باشد که به صورت مختصر پیرامون هر کدام صحبت خواهیم‌ کرد.

پس اگر مشتاق هستید که با این سرگرمی‌ها آشنا شوید، تا انتها همراه ما باشید. در ادامه ما در مورد وسایلی که برای بازنشسته‌ها و یا افراد سالمند سرگرم‌کننده است صحبت می‌کنیم سپس از برخی فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای آن‌ها سخن می‌گوییم.


وسایل سرگرم‌کننده برای دوران بازنشستگی

وسیله‌هایی که می‌تواند برای افراد مسن و یا بازنشسته‌ها سرگرم‌کننده و جذاب به نظر آید عبارتند از:

۱- جدول:

از بهترین سرگرمی برای بازنشستگان می‌توان به حل جدول اشاره کرد.
ما می‌توانیم با انجام برخی از بازی‌های ریاضی به تقویت مغز بپردازیم. یکی دیگر از چیزهایی که به تقویت مغز کمک می‌کند و حتی بسیار سرگرم‌ کننده است حل کردن جدول می‌باشد.
برای بازنشستگان بی‌شک این سرگرمی یکی از بهترین‌هاست. چرا که به آنها حس آرامش می‌دهد و همچنین از بیماری‌هایی همچون آلزایمر یا فراموشی جلوگیری می‌کند.
اگر تا به حال جدول حل نکرده‌اید شاید در ابتدا برایتان کمی دشوار به نظر برسد ولی مطمئن باشید که به تدریج از این سرگرمی لذت می‌برید و آن را با سرگرمی دیگری عوض نمی‌کنید.   

حل جدول سرگرمی بازنشستگی

برای تهیه جدول می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

۲- کتاب:

به راستی که کتاب خواندن کم هزینه‌ترین تفریح دنیاست و بیشترین نتایج مثبت را برایمان به ارمغان می‌آورد.
اما بسیاری از ما چیزهای مختلف را بهانه می‌کنیم و از کتاب خواندن طفره می‌رویم و آن را به روزها، هفته‌ها و همینطور ماه‌های دیگر موکول می‌کنیم. اما شاید دیگر زمان آن رسیده تا شروع به خواندن کتاب کنیم.


برای شروع کتاب‌خوانی فقط کافیست ببینید از چه کتاب‌هایی با چه موضوع و محتوایی خوشتان می‌آید و بعد شروع کنید.
از مناسب‌ترین سرگرمی‌ها برای بازنشستگان می‌توان به همین کتاب خوانی اشاره کرد.
برای بازنشستگان کتاب خواندن موجب آرامش درونی و افزایش اطلاعات عمومی‌شان می‌شود. بازنشستگی فرصتی مناسب برای مطالعه و یادگیری چیزهای جدید است. پس اگر تاکنون کتاب خوان نبوده‌اید از همین امروز کتاب‌خوانی را شروع کنید.

کتاب خواندن سرگرمی مناسب برای بازنشستگی

برای تهیه کتاب مورد علاقه‌تان می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید

۳- سودوکو:

از دیگر سرگرمی‌های بازنشستگی می‌توان سودوکو را مد نظر قرار داد. سودوکو علی‌رغم سادگی که دارد، جزء بازی‌هایی است که بسیار محبوب بوده و یک سرگرمی مناسب برای بازنشستگان محسوب می‌شود.
این سرگرمی باعث فعال ماندن ذهن می‌شود و یا به عبارتی دیگر یکی از ورزش‌های ذهن به حساب می‌آید.  تقویت حافظه کوتاه مدت و احساس موفقیت از مهم‌ترین فواید این بازی به شمار می‌آید.
برای انجام یک فعالیت دوست‌داشتنی و مفید می‌توانیم سودوکو را در بین سایر تفریح‌هایمان در نظر بگیریم.

سودوکو بهترین سرگرمی برای بازنشستگان

برای تهیه سودوکو می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

۴- شطرنج:

اگر بخواهیم از بازی‌ای صحبت کنیم که هم برای نوجوانان و بزرگسالان و هم برای سالمندان جذاب است و مزایای بسیاری دارد قطعا آن سرگرمی چیزی جز بازی شطرنج نیست.
یک از سرگرمی‌های بازنشستگان همین شطرنج می‌باشد که اکثرا از این بازی خوششان می‌آید و برایشان مهیج است.
اگر از مزایا و فواید این سرگرمی با خبر شوید به یکی از طرفداران پروپا قرص شطرنج تبدیل خواهید ‌شد.
از مهم‌ترین مزیت‌های این بازی می‌توان به: زیاد شدن ضریب هوشی، افزایش خلاقیت، افزایش قدرت تصمیم گیری و بهبود حافظه اشاره کرد.
شطرنج یک سرگرمی مناسب برای بازنشسته‌هاست چون آن‌ها را ساعت‌ها مشغول می‌کند و موجب افزایش اعتماد به نفس‌شان می‌شود.  

شطرنج سرگرمی مناسب برای بازنشسته

برای تهیه شطرنج می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

۵- تخته نرد:

یکی از بازی‌هایی که شاید برای بازنشستگان جذاب باشد و جزء سرگرمی در منزل برای سالمندان به حساب آید، بازی تخته نرد است.
البته که این بازی محدود به سالمندان نمی‌شود و بقیه گروه‌های سنی مثلا بزرگسالان یا جوانان نیز می‌توانند با آن بازی کنند. ولی سبک بازی به گونه‌ای است که برای افراد مسن یا بازنسشته بیشتر جذابیت دارد.
این بازی شامل تخته‌ای به خصوص است که مهره‌های سیاه و سفید با چیدمانی مشخص روی آن قرار می‌گیرند. در این بازی از دو تاس استفاده می‌شود که بازیکنان به ترتیب نوبت‌‌شان تاس می‌ریزند و باید سعی کنند تا زودتر از حریف خود تمامی مهره‌هایشان را از بازی خارج کنند و در آن‌ صورت برنده بازی خواهند ‌بود.

بازی تخته نرد برای بازنشستگان

برای تهیه تخته نرد می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید. (لازم به ذکر است عموما برخی تخته‌های شطرنج در سمت دیگرشان صفحه بازی تخته نرد را دارند.)


فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای افراد بازنشسته

علاوه بر موارد گفته شده یک سری فعالیت هستند که برای افراد بازنشسته و یا سالمندان می‌تواند بسیار مفید باشد. یعنی هم می‌تواند آن‌ها را سرگرم کند و هم به سلامتی آنان کمک خواهد ‌کرد این فعالیت‌ها عبارتند از:

۱- طبیعت گردی:

یکی از فعالیت‌هایی که به عنوان سرگرمی برای بازنشستگان محسوب می‌شود، طبیعت گردی یا سفر کردن است. فرصت بازنشستگی این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید به هر کجا که می‌خواهید سفر کنید و یا از طبیعت‌ گردی لذت ببرید.
مهم‌ترین چیزی که از طبیعت گردی به دست می‌آورید دور بودن از سروصداها و شلوغی شهر و به دست آوردن آرامش است. آرامشی که شما در طبیعت به دست می‌آورید با چیزدیگری دست‌ یافتنی نیست.
در ضمن طبیعت گردی روحیه‌تان را عوض کرده و برای مدتی شما را از دغدغه‌های زندگی‌تان رها می‌کند. پس اگر بازنشسته شده‌اید و فرصت کافی دارید طبیعت گردی را از دست ندهید.

سرگرمی مناسب برای بازنشستگان طبیعت گردی

۲- یادگیری یک مهارت جدید:

اگر بازنشسته شده‌اید و می‌خواهید کاری بکنید که برایتان سرگرم کننده باشد و زندگی‌تان را از یکنواخت بودن خارج کند، به دنبال یادگیری یک مهارت یا یک چیز جدید باشید.
بسیاری فکر می‌کنند زمانی که بازنشسته یا سالمند شده‌اند دیگر فرصت یادگیری ندارند و نمی‌توانند چیز دیگری یاد بگیرند، در حالیکه این تصور غلطی است.
انسان تا زمانی که زنده است فرصت یادگیری دارد و هیچ وقت برای یادگیری یک مهارت جدید دیر نیست. شاید سالمندان نسبت به جوان‌ترها زمان بیشتری برای یادگیری نیاز داشته باشند، اما این بدان معنی نیست که نمی‌توانند چیز جدیدی یاد بگیرند.

هرگز فراموش نکنید که فقط کافیست تصمیم بگیرید که می‌خواهید با تمام وجود چیزی را یاد بگیرید آن وقت دیگر هیچ چیز جلودارتان نخواهد‌ بود.
مهارت‌های زیادی برای یادگیری وجود دارند مثل:

  • زبان جدید
  • استفاده از وسایل دیجیتالی
  • موسیقی
  • نقاشی

و صد‌ها مهارت دیگر که شما قادرید آن‌ها را یاد بگیرید. پس اگر تا کنون دنبال یادگیری چیزی جدید نبوده‌اید از همین حالا دست به کار شوید.

یادگیری مهارت جدید برای سالمندان و بازنشستگان

۳- کاشتن گل و گیاه یا باغبانی کردن:

سرگرمی مناسب دیگر برای بازنشسته‌ها و یا افراد مسن باغبانی کردن است. به طور کلی باغبانی کردن و یا کاشتن گل و گیاه و پرورش دادن آن‌ها فعالیتی نشاط آور به حساب می‌آید.
از نظر علمی ثابت شده که باغبانی کردن در کاهش استرس و اضطراب موثر است و همینطور از افسردگی جلوگیری می‌کند.
برای سالمندان و بازنشستگان که اوقات فراغت بیشتری نسبت به دیگران دارند باغبانی کردن و یا کاشتن گل و گیاه فعالیت مناسبی است. چرا که هم در عوض شدن روحیه‌شان موثر است و هم موجب می‌شود تا بیشتر تحرک داشته باشند. پس اگر دنبال فعالیتی می‌گردید که علاوه بر سرگرم‌ شدن شما را شاداب و خوشحال کند حتما کاشتن گل و گیاه را یک‌بار امتحان کنید.

باغبانی کردن بهترین سرگرمی برای بازنشستگان

۴- ورزش کردن:

همگی به خوبی می‌دانیم منشا اغلب بیماری‌ها، بی‌تحرکی یا کم تحرکی می‌باشد. برای بازنشستگان یک فعالیت مناسب که هم برای سلامتی منفعت داشته باشد و هم سرگرم‌کننده باشد، ورزش کردن است. اگر چه ورزش کردن برای همه گروه‌های سنی ضروریست اما برای بازنشستگان اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که دوران بازنشستگی باعث می‌شود تا تحرک کافی و لازم را نداشته باشند.
از مزایای ورزش کردن می‌توان به افزایش جریان خون در بدن و بهبود عملکرد جسمی اشاره کرد. همچنین ورزش و فعالیت بدنی در پیشگیری از بیماری‌ها نقش کلیدی را ایفا می‌کند. ورزش کردن می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام شود همچون پیاده روی کردن، دوچرخه سواری و…
پس اگر به دنبال یک تفریح مناسب هستید که برای سلامتی‌تان مفید باشد و بتوانید با آن سرگرم شوید حتما ورزش را جدی بگیرید و آن را جزء سرگرمی دوران بازنشستگی خود به حساب آورید.

ورزش کردن

مطالب دیگر:

بهترین بازی‌های رومیزی خانوادگی

بهترین بازی‌های کارتی دنیا

بهترین بازی رومیزی ایرانی

ماشین اسباب‌بازی کنترلی


مواردی که در اینجا مطرح شد از نظر ما جزء بهترین سرگرمی برای بازنشستگان به حساب می‌آیند. از نظر شما سرگرمی مناسب برای بازنشستگی چه چیز‌های دیگری می‌تواند باشد.
در قسمت نظرات برایمان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.