بهترین شیر خشک برای نوزادان نارس

بهترین شیر خشک برای نوزاد نارس

دغدغه‌ی همیشگی والدین، فرزندان می‌باشند. این دغدغه از بدو تولد شروع می‌شود. حال شما تصور کنید هنگام تولد وزن کودک شما از 2500 گرم کمتر باشد و یا مشکلات گوارشی یا تنفسی داشته باشد. به بیانی دیگر نوزاد نارس به دنیا بیاید. نگرانی و دلشوره‌ی والدین در این شرایط کاملاً طبیعی است. دل نگرانی در مورد تغذیه یکی از آن‌هاست. اینکه چگونه باید به نوزاد خود شیر دهند که زودتر وزن بگیرد و رشد کند؟ چگونه از شیر نخوردن نوزاد نارس جلوگیری کنند؟ چگونه بهترین مارک شیر خشک برای نوزاد نارس خود را پیدا کنند؟ در ادامه با معرفی انواع مختلف شیر خشک و برند‌های معتبر سعی بر این بوده که در این راستا به شما والدین عزیز کمکی کرده باشیم.

راهنمای مطالعه

انواع شیر خشک مناسب برای نوزاد نارس

نوزادان نارس به منظور جبران رشد به شیر خشک‌های مخصوص و مکمل نیاز دارند. عموم پزشکان توصیه می‌کنند، این نوزادان از شیر مادر تغذیه کنند و یا مکمل‎‌هایی برای شیر مادر تجویز می‌کنند. اگر بنا به هر دلیلی تغذیه از شیر مادر امکان پذیر نبود، بهترین راه استفاده از شیر خشک مناسب می‌باشد.

شیر خشک قبل از ترخیص از بیمارستان

شیر خشک قبل از ترخیص از بیمارستان

در بخش مراقبت‌های ویژه در کنار شیر مادر، مقداری شیر خشک که متناسب با کالری شیر مادر باشد، تجویز می‌شود. البته با رشد نوزاد، باید از شیری با کالری بیشتر استفاده گردد. این شیر خشک‌ها پروتئین بالایی نسبت به سایرین دارند. اگر چند مدل از آن‌ها با هم مخلوط گردند کالری بیشتری تولید می‌کنند.

شیر خشک سویا

شیر خشک سویا

برخی نوزادان نسبت به پروتئین موجود در شیر گاو حساسیت دارند. این حساسیت حتی ممکن است سبب اسهال، مشکلات پوستی و یا مشکلات تنفسی گردد. شیر خشک سویا حاوی پروتئین شیر گاو نیستند. بنابراین منجر به کاهش علائم مذکور می‌گردد.

شیر خشک ضد حساسیت

شیر خشک ضد حساسیت

مشکلی که شیر خشک سویا دارد این است که بعضی نوزادان حتی به پروتئین سویا نیز حساسیت دارند. در شیر خشک‌های ضد حساسیت پروتئین‌هایی از قبل هضم شده قرار دارند. این مورد باعث می‌شود، برای نوزادان حساس در هضم شیر مشکلی به وجود نیاید. این ترکیبات عموماً فاقد لاکتوز هستند که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

شیر خشک بدون لاکتوز

شیر خشک بدون لاکتوز

لاکتاز آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز شیر است. گروهی از نوزادان لاکتاز کافی را ندارند. به دلیل ناتوانی در هضم قند شیر، این نوزادان دچار احساس بی قراری می‌شوند. شیر خشک بدون لاکتوز برای این نوزادان مناسب است و باعث راحتی در آن‌ها می‌گردد.

شیر خشک مبتنی بر اسید آمینه

شیر خشک مبتنی بر اسید آمینه

حال گروهی دیگر از نوزادان، متاسفانه حتی قادر به استفاده از پروتئین‌های هضم شده‌ی شیر خشک ضد حساسیت نیز نیستند. در این شرایط شیر خشم مبتنی بر اسید آمینه توصیه می‌گردد.

اسید آمینه عنصر سازنده‌ی پروتئین می‌باشد. بنابراین به راحتی عناصر سازنده‌ی پروتئین را در اختیار نوزاد گذاشته می‌شود. این شیر خشک برای کودکان دارای مشکلات گوارشی بسیار مناسب است.

بهترین برند شیر خشک برای نوزاد نارس

مارک‌های مختلفی برای شیر خشک در بازار موجود است. نوزادان نارس نسبت به سایر نوزادان حساسیت بیشتری دارند، بنابراین باید در انتخاب شیر خشک دقت بیشتری کرد تا مناسب ترین شیر خشک انتخاب شود.

1- شیرخشک اپتامیل برای نوزاد نارس

شیر خشک اپتامیل برای نوزاد نارس

شیر خشک آپتامیل حاوی پروتئین و کالری بالایی می‌باشد. همانطور که پیشتر ذکر شد، پروتئین و کالری بالا از موارد ضروری در شیر خشک می‌باشد. همچنین این شیر خشک شامل تری گلیسرید برای هضم و جذب بهتر چربی است. این مورد سبب کمک به تکامل مغزی و بینایی نوزادان نارس می‌گردد.

این برند به علت وجود ایمیو نوفورتیس می‌تواند باعث رشد باکتری‌های مفید روده و تقویت سیستم دفاعی نوزاد گردد. این شیر خشک به طور اختصاصی برای نوزادان نارس تولید می‌شود.

2- شیر خشک پری نان برای نوزاد نارس

شیر خشک پری نان برای نوزادان نارس

شیر خشک نان محصول نستله به صورت اختصاصی شیر خشکی برای نوزادان نارس تولید می‌کند. حاوی اسید دکوزاهگزانوئیک، اسید آراشیدونیک می‌باشد که سبب رشد مغزی و بینایی می‌گردد. همچنین دارای تری گلیسرید و مواد مغذی برای رشد سریع نوزاد نارس است. این شیر خشک شامل پروتئین و کالری بالایی می‌باشد. تمام این موارد سبب شده شیر خشک پری نان برای نوزادان نارس و یا کم وزن بسیار مفید واقع شود.

3- شیرخشک ببلاک برای نوزاد نارس

شیرخشک ببلاک مخصوص نوزادان نارس

شیر خشک ببلاک در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هضم بهتر نوزاد نقش به سزایی دارد. همچنین حاوی اسید‌های چرب ضروری، پروبیوتیک و نوکلئوتید می‌باشد که این امر باعث کمک به رشد مغز و بینایی می‌گردد. این ویژگی‌ها و مواد مغذی سبب شده شیر خشک ببلاک مخصوص نوزادان نارس شناخته شود.

نحوه‌ی آماده سازی شیر خشک

تمام موارد به کنار، شاید برای شما این سوال پیش آمده است که چطور باید شیر خشک را برای تغذیه‌ی نوزاد آماده کرد و با شیشه شیر نوزاد را تغذیه کرد. شاید مشاهده‌ی یک فیلم هرچند کوتاه بتواند کمک شایانی در این راستا کند.

سوالات متداول

چطور به نوزاد نارس باید شیر خشک داد؟

در ابتدا باید خود و نوزاد را در موقعیت مناسب قرار دهید. نوزاد را نزدیک خود نگه دارید و با لمس دهان نوزاد اورا تشویق کنید که دهان خود را باز کند و شروع به مکیدن شیشه شیر کند. اگر هنگام تغذیه، نوزاد خواب بود، سعی کنید پاها و دستان او را نوازش کنید. وضعیت موجود را تغییر دهید تا به آرامی کودک از خواب بیدار شود.

چطور شیر مادر را برای نوزاد نارس باید تقویت کرد؟

نوزادان نارس به کالری بالایی نیاز دارند. شیر مادر به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی این موضوع باشد. بنابراین پزشکان مکمل‌هایی مانند پودر یا مایعات خاصی به نام HFM توصیه می‌کنند. با اضافه کردن آن‌ها به شیر مادر، میزان پروتئین و مالری افزایش می‌یابد. طبق مطالعات منتشر شده در سال 2017 نتیجه گیری شده است که وقتی شیر مادر غنی به پروتئین و چربی بالایی شود می‌تواند به افزایش وزن گیری نوزاد نارس کمک به سزایی کند.

مطالب مرتبط

استرس در کودکان
استرس در کودکان
انزوا در کودکان
انزوا در کودکان
عصبانیت در کودکان
عصبانیت در کودکان

امیدوارم مطالب مفیدی واقع شده باشند. آیا از برند‌های مذکور استفاده کرده‌اید؟ آیا نوزاد شما نیز دچار این اختلال بوده؟ اگر مبتلا بوده است، شما از چه شیر خشکی برای نوزاد خود استفاده کردید؟ تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.