با کودک افسرده چگونه رفتار کنیم؟ – راه هایی برای رفتار و درمان کودکان افسرده

در مقاله قبلی در مورد پیشگیری از افسردگی حرف زدیم و راه های مختلف را بررسی کردیم . در این قسمت می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که با افسردگی کودکان چه کنیم ؟ افسردگی در زمان ما جز بیماری هایی است که افراد بسیاری ، حتی کودکان را درگیر کرده است. پس هر کسی که با کودکان سروکار دارد باید نشانه های افسردگی را بشناسد و بتواند اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهد. اینکه بدانیم با کودک افسرده چگونه رفتار کنیم ؟ می تواند به تسریع روند درمان در کودکان کمک زیادی کند. خواندن مقاله زیر را به همه کسانی که به هر طریق با کودکان برخورد دارند پیشنهاد می کنیم.

هر کسی که با کودکان سروکار دارد باید نشانه های افسردگی را بشناسد تا جواب این سوال را بداند: با کودک افسرده چگونه رفتار کنیم؟

اولین قدم در رفتار با کودک افسرده : تشخیص افسردگی

برای آنکه بدانیم با بچه های افسرده چگونه رفتار کنیم؟ اول باید افسردگی را در کودک تشخیص دهیم. نشانه های افسردگی در کودکان به طور خلاصه به شرح زیر است :

۱- تحریک پذیری شدید ۲-عصبانی شدن و نشان دادن عکس العمل شدید ۳- بی اشتهایی یا پرخوری ۴- عدم علاقه به سرگرمی های قبلی ۵- انزوا از خانواده و دوستان ۶ – احساس بی ارزشی کردن ۷- روحیه بد مداوم ۸- درد فیریکی بی دلیل ۹-گریه بیش از حد ۱۰ -اختلال خواب .

نکته مهم این است که هر کدام از نشانه های بالا می تواند به دلیل دیگری به جز افسردگی هم باشد . پس عکس العمل منطقی و درست در این شرایط مراجعه به روانشناس و متخصص است .

انزوا از دوستان و اجتماع یکی از نشانه های افسردگی است.

روشهای درمان افسردگی در کودکان:

بعد از تشخیص نوبت به درمان است .معمولا بر حسب شدت و یا ضعف افسردگی درمان های مختلفی از جمله درمان دارویی و یا غیر دارویی و یا ترکیبی از هر دو تا را باید در پیش گرفت.

درمان های دارویی :

در چگونگی رفتار با کودکان افسرده ، بعضی افراد به سرعت سراغ درمان های دارویی می روند. در حالی که در بعضی موارد اصلاً به دارو نیازی نیست.

ما در این مقاله از هیچ دارویی نام نمی بریم زیرا تجویزهر نوع دارویی به جز نظر متخصص درست نیست.

کودک باید بتواند در فضای راحتی احساسات خود را بیان کند .

درمان های غیردارویی:

اولین و مهمترین جواب غیر دارویی به سؤال با کودک افسرده چه کنم؟ مراجعه به روانکاو است. او با انواع روش های روانشناسی می تواند هر نوع افسردگی را درمان کند.

تشویق کودک به ورزش های گروهی هم از اجتماع گریزی او جلوگیری می کند . هم باعث می شود او کمتر به فکر فرو رود و خودخوری کند.

برای افسردگی کودکان چه کنیم؟ سبک زندگی خود و فرزندتان را تغییر دهید. سبک زندگی شامل روش تغذیه ، میزان خواب ، ورزش مرتب و مانند این ها است . بچه ها باید از همه گروه های غذایی در برنامه داشته باشند. ساعت خواب ثابت و متناسب با سنشان داشته باشند.مرتب ورزش کنند تا همیشه از نظر جسمی سالم باشند. اگر کل خانواده بتوانند سبک زندگی سالمی داشته باشند، می توانند برای درمان افسردگی کودک قدم بزرگی داشته باشند.

علت افسردگی کودک را بفهمید. تا بتوانید به او در درمان کمک کنید . شاید ریشه در آزار و قلدری توسط کسی در مدرسه باشد ، یا ممکن است تحت آزار جسمی و یا جنسی باشد . به هر حال فهمیدن علت افسردگی بهترین نشانه در درمان است. در مورد علت افسردگی در مقاله قبلی به تفضیل توضیح داده ام.

کودک را تشویق به نقاشی یا کار هنری دیگر کنید تا بتواند احساسات خود را برون ریزی کند. به این روش می توانید از احساسات درونی کودک خود خبردار شوید.

محیط خانه را طوری آرام و امن کنید تا کودک به راحتی با شما حرف بزند. اگر موقع حرف زدن شنونده خوبی باشد و بدون قضاوت و بحث به حرف های کودکتان گوش کنید تا او حاضر شود که حرف بزند. حرف زدن با شنونده دلسوز و دانا مانند والدین ، روانکاو و یا معلم و یا هر شخص امن و دانای دیگری برای درمان افسردگی کودکان بسیار مفید است.

به نیازهای او توجه کنید. با توجه به سن کودک او نیاز های متنوعی دارد . با پاسخگویی عاقلانه به نیاز هایش که شاید گاهی اوقات با چهارچوب ذهنی ما همخوان نباشد، روش خوبی برای رفتار با کودک افسرده است.

باید علت افسردگی را بفهمیم. تا بدانیم با کودکان افسرده چگونه رفتار کنیم؟

نکته پایانی: با فرزند افسرده چه کنیم؟

متاسفانه افرادی هم هستند که وقتی با افسردگی در فرزند خود مواجه می شوند. آنرا کتمان می کنند و فکر می کنند که با این کار کودک خود به خود درمان میشود. در صورتی که اگر ما بدانیم که برای افسردگی کودکان چه کنیم ؟ می توانیم تصمیمات درست و به موقع را بگیریم.

شاید برای والدین و مراقبین قبول هر نوع ناراحتی چه جسمی و چه روحی در کودک سخت و ناراحت کننده باشد ولی باید این را بدانیم که اگر افسردگی به طور کامل در کودکان درمان نشود در نوجوانی و بزرگسالی تبدیل به اختلال توجه ، اختلال در یادگیری و اضطراب می شود.

اگر افسردگی به طور کامل در کودکان درمان نشود در نوجوانی و بزرگسالی تبدیل به اختلال توجه ، اختلال در یادگیری و اضطراب می شود.
  • مقاله های زیر نکات خوبی در زمینه تعلیم و تربیت کودکان را ارائه می دهند.

۱- راه های جلوگیری از افسردگی کودکان

۲-چگونه با لجبازی کودک در لباس پوشیدن برخورد کنیم؟

۳-حرف گوش نکردن بچه چهار ساله

نظر شما : آیا مطالب بالا برای شما مفید بود؟ آیا شما به جز روش های بالا راهی برای برای اینکه با کودک افسرده چگونه رفتار کنم؟ می دانید ؟ لطفاً آنرا با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.