راه های جلوگیری از افسردگی کودکان

افسردگی حالتی است که باعث می شود افراد احساس پوچی و ناامیدی و یا بی ارزشی داشته باشند. این افراد خیلی از علایق قبلی خود را از دست می دهند. در بعضی موارد تنها کار مورد علاقه آنها خواب و تنهایی است. آنها به پرخوری و یا کم خوری افراطی دست می زنند . آنها حتی در موارد حاد به بدن خود نیز صدمه می زنند. همه این نشانه ها وقتی در کودکان بروز کند باعث افسردگی در کودکان می شود.

لذا در این مطلب قصد داریم به راه‌های جلوگیری از افسردگی در کودکان بپردازیم. که خود مهارتی است که باید تمامی پدران و مادران از آن برخوردار باشند. بدیهی است، هر پدر و مادری که داشتن این دانش و مهارت را جدی نگیرد و در رفتار و تربیت فرزند خود احمال کاری نماید، باید به دنبال مهارت هایی از قبیل نحوه‌ ی برخورد با کودک افسرده و یا به دنبال راه حلی برای درمان افسردگی در کودکان باشد.

در ضمن منظور از کودکان در این مقاله بازه سنی ۳ تا ۱۰ سال است و شامل خارج این بازه یعنی نوجوانان نمی شود.

عوامل به وجود آورنده و راه های پیشگیری از افسردگی کودکان:

برای اینکه بدانیم چگونه از افسردگی کودکان پیش گیری کنیم ابتدا باید عوامل ایجاد کننده آنرا شناسایی کنیم. مهمترین عامل ایجاد کننده آنرا بدانیم و برای هر یک از عوامل به فکر پیش گیری باشیم.

کودک افسرده دچار انزوا از اجتماع می شود.

سابقه خانوادگی:

مهمترین عامل، سابقه خانوادگی افسردگی است. کودکانی که والدین افسرده دارند بیشتر از بقیه در معرض ابتلا هستند. پس اگر ما در خانواده فرد افسرده داریم باید بیشتر حواسمان به کودک باشد و نشانه ها را در او رصد کنیم. تا با دیدن اولین نشانه ها به فکر چاره باشیم.

هرج و مرج در خانواده :

عامل بعدی، هرج و مرج در خانواده است. کودکانی که در خانواده های پر از دعوا و درگیری رشد می کنند احتمال ابتلای بالاتری دارند. اگر شما به عنوان والدین و یا مراقب کودک این مطلب را می خوانید باید این نکته را بدانید که ایجاد آرامش در خانواده از مهمترین وظایف ما و راه های جلوگیری از افسردگی کودکان است. هیچ عذر و بهانه ای برای خنجر زدن به روح و روان کودک قابل پذیرش نیست. حتی اگر یکی از همسران توانایی فهم این مسأله را ندارد، وظیفه به طور کامل به عهده طرف دیگر است که با کمک گرفتن از روانشناس و یا مشاور، آرامش را به خانه بازگرداند.

اتفاقات ناگوار خانوادگی و اجتماعی

شاید ما نتوانیم جلوی بیماری، مرگ و یا طلاق را در خانواده بگیریم، ولی می توانیم هیجانات خود را به خصوص، پیش روی کودکان مدیریت کنیم تا آنها کمترین ضربه را بخورند.

در مورد اجتماع هم باید این را بدانیم که کودکان در جریان خیلی از اخبار بد اجتماعی قرار نگیریند. باید مواظب حضور کودکان در فضاهای مجازی باشیم . وقتی راجع به خبر بدی حرف می زنیم نباید در جلو کودک باشد . برنامه های تلویزیون هم در حضور کودکان حتماً باید محدود و کنترل شده باشد. تا عواملی که خارج از کنترل ما می‌باشند، باعث ناراحتی و ایجاد استرس در کودک ما نشوند.

اگر کودک در معرض این اتفاقات قرار گرفت از بهترین راه های جلوگیری از افسردگی کودکان صحبت کردن با او و روشن کردن مسأله در حد سن او ، بدون گفتن جنبه های وحشتناک احتمالی است.

عوامل دیگری مانند مهاجرت ، تعویض مدرسه، خانه، وضعیت ضعیف مالی و به دنیا آمدن فرزند جدید نیز وجود دارند که باعث افسردگی کودک می شوند .

انزوای اجتماعی:

عامل دیگری که باعث بروز افسردگی است انزوای اجتماعی است . عاملی که این روزها با وجود کرونا بسیار شدید تر هم شده است. در دوران قرنطینه و یا روزهایی که به علت بیماری کودک باید دور از اجتماع باشد ، خانواده باید جای خالی دوستان را برایش پر کند و به هر طریق امنی بتواند کودک را با دوستانش و یا دیگر اعضای خانوده در ارتباط قرار دهد.

این روزها خلاقیت ما در راه های جدید ارتباط اجتماعی می تواند از راه های پیش گیری از افسردگی کوکان باشد. کودک در دوران کرونا در معرض افسردگی قرار دارد پس ما باید بتوانیم راه های پیشگری از آن را کاملاً بشناسیم.

از دیگر عوامل می توان بیماری شدید و یا مزمن کودک را نام برد . کودک در این اوضاع علاوه بر مراقبت جسمی نیاز به مراقبت روحی هم دارد. علاوه بر پزشک باید کودک تحت نظر روانپزشک هم باشد.

تغییر ناگهانی:

عوامل دیگری مانند مهاجرت ، تعویض مدرسه، خانه، وضعیت ضعیف مالی و به دنیا آمدن فرزند جدید نیز وجود دارند که باعث افسردگی کودک می شوند . در همه این موارد ما به عنوان والدین و یا مراقب کودک باید به آرامش روان، شناخت و مدیریت احساساتش کمک کنیم. به او این حس را بدهیم که تنها نیست و او را درک می کنیم . در صورت لزوم کمک تخصصی بگیریم . نشانه های افسردگی را یاد بگیریم و آنها را در کودک خود رصد کنیم.

نکته پایانی :

راه های پیشگیری از افسردگی کودکان بسیار متنوع است ولی مهمترین آن محبت و آرامش و حس امنیت و اعتماد به نفسی است که کودک درون خانواده احساس می کند. هر چه کودک از محبت والدین بیشتر لبریز شود در احتمال افسرده شدن در او کمتر است حتی در سنین نوجوانی و یا بزرگسالی. کودک باید در خانه احساس ازرشمندی کند . او باید در فضای آرام ،همراه با احترام بزرگ شود تا با وجود ناملایمات زندگی بتواند قوی و استوار باشد.

کتاب های زیر به ما می آموزند چگونه از افسردگی کودکان جلوگیری کنیم؟

۱- کتاب خود دوست داشتنی من : دوست داشتن خود یکی از راه های پیش گیری از افسردگی است .این کتاب برای گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال مناسب است. و به کودکان برای دوست داشتن خود آموزش می دهد.

۲-کتاب والدین سمی : گاهی اوقات والدین با رفتارها ویا حرفها و عکس العمل خود باعث از بین رفتن عزت نفس در کودکان می شوند و همین کار باعث بروز افسردگی در کودکان می شود. در کتاب والدین سمی با این رفتار ها بیشتر آشنا می شویم.

۳-پنج زبان عشق کودکان : این کتاب به ما کمک می کند تا زبان عشق کودک خود را بشناسیم با آن حرف بزنیم تا بروز و مدیریت احساسات در کودک آسان تر شود.این یکی از راه های پیش گیری از افسردگی است.

گاهی اوقات افسردگی علابق قبلی کودک را تغییر می دهند، فعالیت ها و یا غذاهای مورد علاقه ، دیگر جالب نیستند.

در صورتی که مطلب بالا برای شما مفید بود، خواندن مطالب زیر را هم پیشنهاد می کنم.

۱-گوشه‌گیری و انزوا در کودکان

۲-هیچ‌کس منو دوست نداره: کودک افسرده

۳-رفتار با کودکان پرخاشگر

آیا شما تا به حال با کودک افسرده ای برخورد داشته اید؟ آیا در دوران همه گیری کرونا شما در مورد راه های جلوگیری از افسردگی کودکان تجربه ای داشته اید؟ خوشحال می شوم اگر این تجربیات را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.