چگونه با لجبازی کودک در لباس پوشیدن برخورد کنیم؟

حتماً خیلی از ما شاهد صحنه فرار کودکان از دست پدر مادر در هنگام پوشاندن لباس بودیم . یا به عنوان والدین خودمان هم جزئی از این نمایش بودیم و یا به عنوان بیننده ، این تعقیب و گریز را با خنده، دنبال می کردیم .

ولی واقعیت این است که تجربه های این مدلی وقتی که مکرر هم اتفاق بیفتد برای پدر و مادر و یا مراقب کودک ماجرایی چالش برانگیز و خسته کننده تبدیل می شود. طوری که این داستان تعویض لباس، تبدیل به قورباغه ای می شود که قورت دادن آن هربار سخت تر می شود .

در این مطلب من بر اساس تجربه خودم و نظرات روانشناسان، می خواهم ابتدا علت لجبازی کودک در لباس پوشیدن و حساسیت کودک به لباس پوشیدن را و همچنین راه هایی برای از بین بردن این حساسیت و لجبازی پیشنهاد دهم.

علت لجبازی کودکان در لباس پوشیدن:

دلایل روانشناختی:

 • کودکان در حدود سه سالگی تمایل به خود کنترلی دارند و معمولاً به حرف بقیه گوش نمی کنند. این لجبازی کودک در لباس پوشیدن هم یکی از پیامدهای خودکنترلی در کودکان است . کودک مایل به تغییر وضعیت و حالت دلخواه خود نیست و با اجبار والدین در پوشیدن لباس و یا پوشیدن یک لباس خاص دست به لجبازی می زند.
 • علت دیگر این است که کودک برای حفظ استقلال خودش تمایل دارد، لباس دلخواه به روش دلخواه و با مدت زمان دلخواه خودش را بپوشد. او احساس می کند که با این کار استقلال نظر و عقیده دارد. او حتی برای اثبات این احساس گاهی بدون توجه به فصل و یا محلی که قصد رفتن به آنجا را دارد لباس را فقط به میل خودش انتخاب می کند.

دلایل مربوط به خود لباس:

 • علت دیگر ناراحت بودن لباس می باشد . بعضی از کودکان از لباس های دکمه دار و یا کفش های بندی خوششان نمی آید زیرا پوشیدن آنها برایشان سخت است . واکنش در این گونه مواقع لجبازی کودک برای لباس پوشیدن است. او که هنوز رابطه علت و معلولی را به خوبی درک نکرده است، برای جلوگیری از پوشیدن لباس تنگ و یا دکمه دار و یا کفش های بندی و یا لباس های ضخیم با جنس زبر راه پوشیدن آن لباس را انتخاب می کند. بعضی از کودکان در زمستان که باید لباس های زیادی را روی هم بپوشند، از لباس پوشیدن سرباز می زنند و دوست دارند با همان لباس راحت منزل بیرون خانه بروند.
 • گاهی اوقات هم لباس پوشیدنی که همراه با دویدن و فرار کردن باشد برای کودک تبدیل به بازی مفرحی می شود . به خصوص در حالیکه تماشاچی خندان هم داشته باشد. کودک احساس بازی کردن دارد و ما فکر می کنیم که علت این کار لجبازی کودک برای لباس پوشیدن است.
گاهی اوقات علت لجبازی کودکان در لباس پوشیدن اعلام استقلال مربوط به سنشان است.

راه کار های سازش کردن با حساسیت کودک به لباس پوشیدن:

واکنش شدید ممنوع:

 • لجبازی کودک برای لباس پوشیدن نباید باعث واکنش های شدید در ما شود. من به عنوان کسی که تجربه این لجبازی را دارم می گویم که این کار بسیار سخت است، ولی نشان دادن واکنش شدید کار را سخت تر می کند و تبدیل به یک مسئله درون خانواده و یا حتی مایبن همسران می شود . عصبانی شدن و داد زدن در این شرایط مثل جرقه ای برای آتش است و شاید در معدود اوقاتی ماجرا را حل کند ولی در کودک ما اثرات بسیار بدی دارد . این کار کودک را تبدیل به موجودی لجباز می کند که برای همه چیز قشرق به پا کند تا به هدف خودش برسد.
 • برای کودک حدود سه سال که می تواند بعضی از لباس را خودش بپوشد، زمان بیشتری در نظر بگیرید تا او لباس های آسان مانند شلوار و یا دامن و یا بلوزهای بی دکمه را خودش بپوشد و بعد شما وارد ماجرا شوید .
برای کودک حدود سه سال که می تواند بعضی از لباس را خودش بپوشد، کمی زمان بیشتری در نظر بگیرید تا او لباس های آسان مانند شلوار و یا دامن و یا بلوزهای بی دکمه را خودش بپوشد و بعد شما وارد ماجرا شوید .

تشویق و حواس پرتی دو راهکار مؤثر:

 • اگر کودک با هر روشی لباس خود را پوشید او را تشویق کنید تا اعتماد به نفسش بالاتر رود.
 • کودک را در پوشاندن لباس مشارکت دهید، این کار به او احساس مستقل بودن می دهد.
 • در موقع پوشاندن لباس، هر مرحله را توضیح دهید.
 • هنگام پوشاندن لباس به او اسباب بازی سرگرم کننده بدهید ویا تلویزیون را روشن کنید تا حواسش به جای دیگری پرت شود.
 • برای کودکان لباس های آسان که جنس نرمی دارند ویا کفش های صاف و بدون بند یا بند چسبی تهیه کنید.
 • برای جلوگیری از لجبازی کودکان برای لباس پوشیدن و اگر کودک حدود سه و بالاتر سن دارد، برای او گزینه های محدودی لباس در نظر بگیرید . از خودش بخواهید که لباس را از بین گزینه های محدود انتخاب کند . گزینه ها را جایی خارج از کمد لباس قرار دهید مثلاً روی تخت یا مبل تا کودک با خیال راحت انتخاب کند.
برای کودک گزینه های محدودی لباس در نظر بگیرید و از خودش بخواهید که لباس را از بین گزینه های محدود انتخاب کند.

نکته پایانی:

لجبازی کودکان در لباس پوشیدن گذراست و محدود به سن خاصی است. فقط در صورتی که شما با برخورد مناسب ، لجبازی را در او تبدیل به دست آویزی برای به دست آوردن هر چیزی نکنید.

گاهی اوقات سخت گیری بیش از حد مراقب و یا والدین باعث لجبازی کودک برای لباس پوشیدن می شود. پس گاهی اوقات آسان بگیریم . فکر نکنیم که اگر کودکم در فلان مهمانی و بهمان محل لباس خاصی را نپوشد دنیا به آخر می رسد. گاهی اوقات چشم پوشی کردن می تواند کمک زیادی به راحتی اعصاب شما و آرامش کودک کند.

اگر مطلب لجبازی کودکان برای لباس پوشیدن،برای شما جالب بود، پس پیشنهاد می کنم مطالب زیر را هم بخوانید:

آیا شما تجربه لجبازی کودک برای لباس پوشیدن را دارید؟
به نظر شما بهترین راهکار برای برخورد با لجبازی کودکان در لباس پوشیدن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.